Seo Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır?

Sektörde olduğum süre süresince çoğu kişi bu soruyu sorup durdu. Bende bu konuyla alakalı kapsamlı bir içerik hazırlamak istedim.

SEO zor olsa gerek ama değerli bir çalışmadır. Diğer çalışmaların hiçbirisi size insanoğluın ne istediğini ve ne aramış olduğunı göstermez. Sadece bu çalışmalar grubu bu tarz şeylerin hepsini size sunar. Bunun anlamı, e-posta üzerinden gelen trafik değerlerinin yanında maksimum artışı elde eden değerin aramalardan gelen trafik olmasıdır. Bunların dönüşüme uğraması ise çalışmalarınızla ortaya koyduğunuz yaklaşımlarla belli olacaktır.

İnsanlar arama motorlarına gittikleri süre belirli soruları arama motorlarına yöneltirler. Bir şeyleri nasıl kurabilirim? Bir şeyleri iyi mi ayarlayabilirim? Bir şeyleri nasıl bulabilirim? Bu tür sorular arama motorlarına yöneltilir ve insanoğlu bu soruların cevaplarını karşılarına gelen neticelardan almaya çalışırlar.

nasil-seo-yapilir

SEO bayağı bir şekilde sizin sorunuzu ön plana çıkarmaya yarayacak çalışmalar bütünüdür. Sadece verdiğiniz cevabın en iyi yanıt olması gerekmektedir. Cevabınız arama motoru sonuç sayfasının ilk kısmında çıkmalı ve insanlar sitenizi bu sayede ziyaret etmelidir.

Bu yazıda arama motorlarında başarıya ulaşmak için odaklanmanız gereken unsurlara değinilecektir. Bu teknik olarak site içi SEO olarak adlandırılır ve çalışmalar tamamen arama motorlarının sitenizi daha iyi tanımalarını sağlamaya yöneliktir. Bu yazıda öğrenecekleriniz kısaca şu başlıkları kapsamaktadır:

  • Anahtar kelime tanımlama ve yerleştirme.
  • İçerik yazımı için en iyi yöntemler ve anahtar kelime yoğunluğu.
  • Uygun meta veri kullanımları.
  • Sayfa yüklenme hızı ve SEO.
  • URL yapısı.
  • Uygun görsel iyileştirmeleri.
  • Mobil SEO.

Bu yazı size SEO konusundaki temel bilgileri anlama mevzusunda yardımcı olacaktır. öteki tüm strateji ve çalışmalarla meşgul olduğunuzu düşünüyoruz. Bu yüzden tüm mevzularda en açıklayıcı bilgilere yer vermeye özen göstereceğiz. Çalışmaları bizzat kendiniz yapmıyor olsanız bile herkesin anlayacağı dilde yazılmış bu kılavuz yardımıyla strateji ve çalışmaları herkese ulaştırmayı başarabilirsiniz. Bu yazıdan kazandığınız bilgilerin tümü denenmiş ve kontrol edilmiş bilgilerden elde edilmiştir. İster bir firmaya bağlı olarak, isterseniz kendi ofisinizden, isterseniz evinizden bu çalışmaları yapabilme fırsatına haiz olabilirsiniz.

SEO Çalışmalarının İki Farklı Yönü

Sitenizin ve içinde ne olduğunun arama motorlarında daha iyi bölgelere gelmesini sağlamak iki farklı alanda çalışma yapmakla ilgilidir. Biroldukça ticari site veya kişisel site SEO çalışmalarını yanlış uygulayarak istedikleri sonuçları elde edememektedirler. Birçok fert bu çalışmalardan çok hızlı sonuç almayı istemektedirler ama bu isteğin yerine getirilmesi pek mümkün değildir. Bu tür düşüncelere sahip kişiler birkaç taktiği uygulayarak hemen sonuç elde etmeye çalışmaktadırlar fakat büyük resmi görmemektedirler.

Size bu şekilde hizmet satmaya çalışan kişiler olursa onlara karşı davranışlarında ölçülü olun. Gizli saklı bir formülle sitenizi kısa sürede en tepeye çıkarma sözü veren yerlerden uzak durun. Bu tür hızlı neticelar elde etmek isteyen kişiler ucuz taktiklere ve arama motorlarına manipülasyon uygulamalara başvurmaktadır. SEO çalışmaları zorlayıcıdır, detaylıdır ve doğru bir halde yapılması gerekmektedir.

site-ici-site-disi-seo

SEO çalışmalarının iki farklı yönü vardır. Bir yönü site içi SEO, diğer yönü ise site dışı SEO olarak adlandırılmaktadır. Site içi çalışmalar anahtar kelimeler, içerikler, teknik durumlar ve yapısal unsurlarla ilgilidir. Site dışı çalışmalar ise toplumsal medya bağlantıları, marka bilinirliği ve otorite sahibi sinyallerle ilgilidir.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları sitenizde denetim edebildiğiniz ve değiştirebildiğiniz her şeyle ilgilidir. Bu yüzden SEO çalışmalarına başlanabilecek en ideal nokta site içi çalışmalardır. Site içi SEO konusunda söylenebilecek en ideal şey, SEO çalışmalarına meydana getirilen yatırımın en yüksek seviyeye çıkarılmayı kapsamasıdır. Peki yatırım getirisinin en yüksek seviyede olmasını sağlayacak çalışmalar nedir?

Anahtar Kelime Tanımlama

Seo Nasıl Yapılır

Anahtar kelime tanımlama ve yerleştirme temel çalışmadır. Başlamadan önce anahtar kelimeler mevzusunda açık ve net olmalısınız. Anahtar kelimeleri düşünürken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Arama kütlesi Arama hacmi bir anahtar kelimenin veya anahtar kelime grubunun aylık olarak aranma miktarını göstermektedir. Bu bazı kişilere yabancı bir durummuş şeklinde gelebilir ama SEO tecrübesine sahip olan kişiler için epey tanındık bir tecrübedir. Arama hacmi müşterilerinizin nasıl davrandığı yada iyi mi davranmayı düşündüklerini size göstermektedir. SEO çalışmalarından maksimum verim almak istiyorsanız bu davranışları enine boyuna incelemelisiniz. Kısa süre içerisinde incelemeleriniz sonuç verecek, içeriklere yönelik verileri toparlayacak bilecek ve SEO çalışmalarınızın beklediğiniz sonuçları vermeye başlayacaktır.

Anahtar kelimeleri bulma konusunda kullanabileceğiniz en iyi çalgılardan birisi Google Anahtar Kelime Planlayıcısı olarak bilinmektedir. Anahtar kelime aracını kullanırken aylık olarak en yüksek trafik değerine sahip kısaca en fazlaca trafiği getirecek anahtar kelimeleri bulmaya yönelmelisiniz. Bu mevzuda kesin kelimelerden veya rakamlardan mevzuşmak pek mümkün değildir çünkü nişten nişe anahtar kelimelerin değerleri farklılık göstermektedir.

Arama hacmi hiç olmayan anahtar kelimelere yönelik SEO çalışması yapmak size hiçbir şey kazandırmaz. Bununla birlikte vaktinizi boşa harcamış olmuş olursunuz. Verilerden yola çıkarak sitenize yön verin ve müşterilerin mevzuştuğu dilden mevzuşmaya çalışın.

Rekabet

Göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan bir sonraki durum ise ilk sayfada yer almanın ne kadar zor olacağıdır. Bunun için anahtar kelime rekabeti mevzusunda veriler sunan çalgılardan faydalanabilirsiniz. Anahtar kelimelerin rekabet durumu bir anahtar kelimenin birçok farklı niteliği göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Bir anahtar kelimeden para kazanılma durumu nedir? Bir anahtar kelimeden ne kadar fazla para kazanılıyorsa o anahtar kelimenin rekabet durumu bir o denli yüksektir.
Anahtar kelimenin sahip olduğu aranma hacmi ne kadardır?
Aranan arama terimi için karşınıza çıkan neticelarda birinci ve ikinci sıralarda büyük markalar mı içeriyor?
Bu unsurları göz önünde bulundurduğunuz vakit rağmenıza çıkan sonuç size şu gerçeği anlatacaktır. İstediğiniz anahtar kelime için sıralamaya haiz olabilirsiniz ama yeteri kadar vaktinizin ve deposunızın olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz anahtar kelimenin arama sonuçlarında ilk sayfalarda büyük markalar yada yayıncılar bulunuyorsa bu durumda bu anahtar kelimenin rekabetinin yüksek olduğunu anında anlayabilirsiniz. Bu tür yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler için sıralamaya haiz olmak oldukca büyük yatırımlar gerektirmektedir.

Bu aşamada iyi bir SEO uzmanının önemi ön plana çıkmaktadır. Küçük işletmeler ve sınırlı bütçeye sahip kişilerin hedefleyebileceği anahtar kelimeleri bulabilmek için bu alanda yapılabilecek en uygun çalışmaların neler olduğunu bilen tecrübeli biriyle çalışmanız gerekir.

Fakatç
Bir anahtar kelimeyi yada anahtar kelime paketini seçip üzerine düşmek için ortaya koyacağınız fakatç minimum arama hacmi kadar değerlidir. Amaç basit bir şekilde arama icra eden kişi için yapabilecekleriniz anlamına gelmektedir. Bu aşamada insan psikolojisini anlayacak bir şekilde yaklaşım sergilemeniz gerekmektedir.

Örneğin, minik işletmeler anahtar kelimesi zayıf bir amacı ifade etmektedir. Küçük işletmeler için pazarlama araçları anahtar kelimesi ise güçlü bir amaç anlamına gelmektedir.

Minik işletmeler için arama nedeninin ne olacağını bir düşünün. Bunu kim arar? Kim arayabilir? Muhtemelen kimse aramaz. Arayan kişilerin için arama sebepleri sizin işinize yaramaz. Ancak, minik işletmeler için pazarlama enstrumanları çok daha anlamlı bir arama nedenidir. Aramayı icra eden birey bunu niçin aramış olabilir? Oldukça basittir. Aramayı icra eden birey bir minik işletme sahibidir yada pazarlama alanında çalışma yapan birisidir. Sonuç? Sonuç olarak odaklanacağınız bir anahtar kelime bulmuş olursunuz.

Şimdi, bu noktaya kadar öğrenmiş olduğumuz nitelikleri bir araya getirelim. Yüksek arama hacmine haiz anahtar kelimeleri incelememiz gerekirse, ufak işletmeler anahtar kelimesi çok fazla trafiğe haiz olacaktır ama dönüşüm sağlaması pek olası değildir. Yüksek rekabetin ve kıymet olduğu küçük işletmeler için pazarlama enstrumanları ise takip edilmesi ve odaklanılması ihtiyaç duyulan arama terimidir.

Seo Nasıl Yapılır

Amaç açısından zayıf olan anahtar kelimeler, örneğin ufak işletmeler anahtar kelimesi size aslabir trafik getirmez. Uzun kuyruklu ve bununla birlikte anlamlı olan ufak işletmeler için pazarlama enstrumanları ise yüksek amacın bulunduğunu ifade etmektedir.

Dikkat ettiyseniz iki farklı noktada aynı anahtar kelimeleri kullanmayı uygun görmüş olduk. Bunun temel sebebi ifadeı kolaylaştırmaktır. Belirleyeceğiniz anahtar kelimenin arama hacmi yüksek yani trafik miktarı fazla olsa bile bu anahtar kelimenin trafik getirme mümkünlığı düşük olabilir. Bunu tamamen meydana getirdiğinız analizler ile enine boyuna araştırmanız ve öyle karar vermeniz gerekir.

Kaliteli Özgün İçerik

SEO için içerik oluştururken dört farklı unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir. Sık sık bu dört unsurdan birisi veya ikisi dikkatsizlik edilir. Arama motorlarının belirlenen sorgular için en iyi içeriği kullanıcıya sunmaya çalıştığını unutmayın. Arama sonuçları arama motorunun bir ürünü gibidir. Bu nedenle arama motoru firmaları daima sonuçlarını en iyi hale getirmek için uğraşırlar. Bunun bir getirisi olarak içerik mevzusunda her zaman en iyisini bulmaya çalışırlar.

kaliteli-icerik

Kullanıcıya ne kadar iyi içerik sunarlarsa kullanıcı ilgili arama motorlarında bir o denli fazla arama yapmaya özen gösterir. Bunlar arama motorlarının temel işleyiş prensipleridir. Bu yüzden kaliteli içerik bir seçenek değil bir zorunluluktur.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime seçimi mevzusunda temel gereksinimlerin neler olduğundan bahsettik. Bu aşamada ise seçilen anahtar kelimelerin içeriğe nasıl ekleneceği ile ilgileneceğiz.

Arama motorlarının algoritma açısından zayıf olduğu dönemlerde onları kandırmak kolaydı. Anahtar kelime doldurma malum ve uygulanan bir stratejiydi. Neticeları olumluydu ancak kullananların karşılarına çıkan neticelar bekledikleri kalitede değil, anahtar kelime doldurma yapılarak oluşturulmuş içerikler olmaktaydı.

Arama motorları bu tür yönlendirici yöntemleri artık fark edebilmektedir. Artık anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullanmanız durumunda arama motorları size ceza kesmektedir. Bu konuda daha yaratıcı ve anahtar kelimeleri en ideal bir halde içeriğin içerisine yerleştirmelisiniz.

anahtar-kelimeler-seo-nasil-yapilir

Anahtar kelimeler arama motorları tarafınca hala kullanılmaktadır. Arama motorları bu kelimeler sayesinde içeriğin neyle ilgili bulunduğunu belirlemektedirler. Anahtar kelimeler olmadan dahi içeriği anlama mevzusunda yetkinlikleri bulunmaktadır. Peki bu noktada sizin görevinüz nedir? Arama motorlarını anahtar kelimeleri kullanarak kendinize çekebilirsiniz fakat bunu anlamlı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Kullandığınız anahtar kelimenin yazının içinde ne olursa olsun doğal bir konumda olması gerekir. Bu şekilde arama motorlarına bir sinyal gönderebilir ve içeriğin neyle ilgili bulunduğunu onlara anlatabilirsiniz. Bunun yanında destekleyici anahtar kelimeleri kullanarak yazınızı çok daha iyi bir hale dönüştürebilirsiniz. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan tek nokta olabildiğince doğal bir halde anahtar kelimeleri kullanmaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genel olarak kısa anahtar kelimelerden daha azca aranma hacmine sahip olan ve birkaç kelimeden bir araya gelen anahtar kelimelerdir. Pazarlama bir anahtar kelimedir. Ufak işletmeler için pazarlama planı nasıl oluşturulur ise uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerikte kullanmak belirli spesifik sorguları yakalamanın en iyi yoludur. Aranma hacmi ne kadar düşük olursa olsun tıklanma oranı ve dönüşümler yüksek olur çünkü aramayı icra eden kişiler istediklerini bulmayı başarırlar.

Doğal olmalarını sağlayın. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nerede anlamlı gelecekse orada kullanılmalıdır.
Anahtar kelimeyi olabildiğince uygun noktalarda kullanmaya özen göstermelisiniz.
Gramer kurallarına uyum sağlamalısınız.
Anahtar kelimeleri içeriğin içine doldurmayın. Ceza almanız söz konusu olabilir.
Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin içerikle aynı doğrultuda ilerleyecek bir halde kullanılmasını sağlayın.
Uzunluk

İçeriğin uzunluğu arama motorları açısından eleştiri öneme sahip unsurlardan birisidir. İdeal içerik uzunluğu diye bir şeyden söz etmek mümkün değildir çünkü ideal uzunluk farklı alanlara ve stratejilere gore değişiklık göstermektedir.

Oluşturduğunuz içerik hakkaten kısa veya zayıf ise bu içerik ile sıralama sahibi olabilmeniz mümkün değildir. Sıralama sahibi olamayan içerikleriniz arama motorları tarafınca yeteri kadar kullanışlı ve faydalı bulunmamış demektir. İçeriğiniz kısa ise bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada, oluşturacağınız içeriğin ne kadar uzun olması icap ettiğini belirlemek için ne olursa olsun hedefiniz olan anahtar kelime için ilk sayfada yer alan sonuçları gözden geçirmelisiniz.

uzun-icerik

İlk sayfaya göz attığınız vakit rağmenıza çıkan içerikler olabildiğince uzun ise, örneğin 1000-2000 kelime aralığındaysa bu durumda rekabet etmek için sizin bundan daha uzun ve faydalı içerikler sunmanız gerekiyor demektir. Ancak sırf kelime sayısı fazla olsun diye bir içeriğe durmadan kelime eklemeye çalışmamalısınız çünkü kıymet katmadığı sürece eklediğiniz kelimelerin bir anlamı olmayacaktır.

Özgmeşhurk

Sitenizin ceza almasını istiyorsanız en hızlı yöntem kopya içerik kullanmaktır. Arama motorları kopya içeriklerden nefret ederler. İyi bir içerik yazmak istiyorsanız çok çaba göstermelisiniz. Bu çabayı göstermek istemeyen kullanıcıların başvurmuş olduğu yöntem ise buldukları içerikleri kendi sitelerine kopyalayarak ilerlemeye çalışmaktır.

Vaktinizi ve çalışmalarınızı olabildiğince kendi kitlenize kendi içerikleriniz ile hitap etmeye ayırmalısınız. Kopya içerik oluşturmadığınız konusunda kesin olmak istiyorsanız, oluşturduğunuz içerikten birkaç cümleyi arama motorlarında aramayı deneyebilirsiniz.

Sayfalarınızın herhangi birinde kopya içerik olmamalıdır. Oluşturduğunuz her içerik kesinlikle özgün olmalıdır. Bunu sağlamak için çok çalışmanız gerekse bile bunu yapmalısınız. Arama motorlarında yer edinmek istiyorsanız bu büyük bir gereksinimdir.

Kıymet

Belirtilen öteki niteliklerin aksine bu biraz daha kişisel bir yaklaşımı ifade etmektedir. Ancak, değer niteliği kesinlikle stratejinizin bir parçası olmalıdır. Arama motorları her geçen gün daha iyi duruma gelmektedir, artık iyi içerik ve kötü içerik arasındaki farkı yapabilmektedir.

Eğer içeriğiniz kaliteli ise yapılacak sorgulara istenilen cevabı verebiliyor olmalıdır. Bunun en büyük getirisi ise istenilen sıralamaya haiz olmayı başarmaktır. İçerikler kullanıcılara istedikleri değerleri kazandırıyorsa arama motorlarında üst sıralarda yer alma fırsatını elde edebilirler.

Meta Veri

Başlıklar ve izahat

Meta veri yada teknik adıyla metadata, bir sayfa hakkında kullanıcılara ve arama motorlarına informasyon sunan HTML kodudur. Yıllar içinde çok daha farklı ve kullanışlı meta veriler ortaya çıkmıştır. Bu yazıda ise konumuzla alakalı olarak iki farklı meta veriye değinilecek ve bunların SEO açısından değerlerine yer verilecektir.

Bu iki önemli meta veri Title Tag doğrusu Başlık Etiketi ve Description Tag kısaca açıklama Etiketi olarak bilinmektedir. Bu iki etiket kullanıcıya ve arama motoruna sayfa hakkında net data vermektedir.

Başlık Etiketi

Başlık etiketleri bir sayfada yer alan en önemli SEO unsurudur. Bir başlık etiketi HTML kodunun bir parçasıdır. Fakatç ise arama motorlarına sayfaya ilişkin linkin tanımını yapmaktır. Arama motorları bu etikette kullandığınız kelimelere ve anahtar kelimelere bakarak sayfanın sıralamasını gerçekleştirmektedir.

Başlık etiketi için en ideal kullanım biçimleri şu şekildedir:

Uzunluğu 40-60 karakter arasında olmalıdır. Bunun üstünde kullanılacak her uzunluk arama motoru neticelarında belirli kısımların kesilmesine neden olacaktır.
Başlık etiketinin ilk kısmında ne olursa olsun ilk kısaca temel anahtar kelimeye yer vermelisiniz.
Her sayfa için kesinlikle özgün bir başlık etiketi kullanmalısınız.
Unutmayın, başlık etiketi sayfa içerisinde her yerde karşınıza çıkmayacaktır. Bunlar bir tek arama motorları sonuç sayfasında ve tarayıcınızın sekme bilgisinde gözükecektir.

Izahat Etiketi

izahat metni arama motoru sonuçlarında görünen iki satırlık kısımdan ibarettir. Geçmişte bu kısımda anahtar kelimeler yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı. Bu tür kötüye kullanımlar artık bir sonuç vermemektedir. Açıklama etiketi artık sayfanın ne ile ilgili olduğunu açık bir şekilde belirten ifadelerden oluşturulmaktadır. Google artık açıklamalarda geçen anahtar kelimeleri tam anlamıyla sıralama unsurü olarak ele almamakta ve anlamsal açıdan değerine bakmaktadır.

Yüksek tıklanma oranı sunacak metinlerin kullanılmasını gerekli kılan bu alan artık okuyucuya kıymet katacak bir halde iyileştirilmelidir. Bunu icra eden siteler, açıklama kısmına kattıkları değerle çok daha iyi sonuçlar elde edebilmektedirler. Bu kısmın ideal uzunluğu 110-160 karakter arasındadır. Metin kolayca okunmalı ve yazı hakkında net data vermelidir. Metnin anahtar kelime doldurmadan ne olursa olsun uzak olması gerekmektedir.

Sayfanın ne ile ilgili bulunduğunu belirten 1-2 cümleye yer verilmelidir.
Başlık etiketinin başlangıcında hedeflenen temel anahtar kelimeye bağlantı verilmelidir.
Her sayfa için özgün başlık etiketi kullanılmalıdır.
Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa yükleme hızı, sitenizin tam anlamıyla açılış süresiyle alakalı bir durumdur. Sayfa yüklenme hızı ne kadar yavaşsa, kullanıcı deneyimi bir o denli kötü olur ve arama motoru bu negatif sinyali anında yakalamayı başarırlar.

İnternet üzerinden alışveriş icra eden tüketicilerin nerede ise yarıya yakını bir sayfanın 2 saniye yada daha az sürede açılmasını beklemektedirler.
Ulaştığı bir sayfanın 3 saniyeden fazla sürede açıldığını fark eden insanların nerede ise yarısı sayfayı terk etmektedir.
Yükleme hızı yavaş olan bir siteye yeniden geri dönüş yapmayan insanlar, geri dönüş yapanlara göre çok daha fazladır.
Bir programcı yada geliştirici olmadığınız sürece sayfa hızınızı tek başınıza iyileştirme şansına sahip olamayabilirsiniz. Sadece, dilerseniz sitenizin sayfa hızını çeşitli araçlar kullanarak denetim edebilirsiniz. Google’ın sunmuş olduğu PageSpeed Insight aracı sayesinde sitenizin ve sayfalarınızın durumunu anında kontrol edebilirsiniz.

Hedefiniz sayfa hızı denetim eden enstrumanlarda 100 üzerinden 85’ten daha fazla skor elde etmektir. Bu yazıda sayfa hızının yavaş olmasına neden olacak faktörlere değinilmeyecektir. Bunun için site geliştiricisi yada çalışmakta olduğunuz SEO uzmanı ile irtibat kurmanız çok daha doğru olacaktır. Daima sitenizi farklı enstrumanlardan test etmeli ve sayfa hızı mevzusunda kararlı olmaya çalışmalısınız.

Son olarak, eğer WordPress kullanıyorsanız bu mevzuda size yardımcı olabilecek çeşitli eklentilerden faydalanabilirsiniz.

URL Yapısı

URL sıradan bir ifadeyle site sayfalarınızın adresi anlamına gelmektedir. URL yapısı sitenizin geliştirilme ve oluşturulma yapısıyla ilgilidir. Temel kullanım durumları ise basitlik ve netlik ile ifade edilebilir. URL yapısını tam anlamıyla ele alabilmek için bu konuda daha spesifik bilgiler vermek gerekmektedir. Özellikle otorite durumu konusunda daha kapsamlı bilgiler sunulmalıdır. Bu mevzuya yazının öteki kısımlarında enine boyuna değinilecektir.

SEO açısından otorite demek bir sayfanın diğer sayfalara gore önemini ve ağırlığını ifade etmektedir. Bir sayfanın otorite durumunu belirlemek için çeşitli farklı unsurlar hesaba katılmaktadır. Bunlardan bazıları backlinkler, sosyal medya sinyalleri, alan adı yaşı ve marka bilinirliği olarak ön plana çıkmaktadır. Yüksek otoriteye haiz sayfalar sizin sayfanıza etki edebilir ve bu sayede markanızın ve sayfanızın daha otorite sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Genel olarak ana sayfalar en fazla otoriteye sahip sayfalar durumundadır. Haiz olduğu otorite miktarı yada durumu diğer alt sayfalara işlemekte ve tesir etmektedir.

Bu yazının temel amacı sitenizi olabildiğince düz bir yapıda tutmaktır. Bundan dolayı gereksiz alt dosyalar oluşturmamaya çalışmalısınız. Oluşturduğunuz her alt dosya yada alt kategori için biraz daha otorite kaybı yaşarsınız. Arama motorlarının sayfanızı tanımlama mevzusunda onlara kolaylık sağlamalısınız. Açık bir halde sayfanızı URL adresinde ifade etmelisiniz. Örneğin URL adresiniz şu şekilde olmalıdır: www.Example.Com/blog/mevzu-adi/.

URL adresiniz bu şekilde bayağı yapıda olmalıdır. Bu alanda ek parametrelere ve alanlara yer vermek size hiçbir şey kazandırmayacaktır, aksine otorite kaybı yaşamanıza niçin olacaktır. Ufak bir işletme sahibi olarak, URL yapınızı istenildiği şekilde basit tutmanız mevzusunda sayısız avantaja haiz olduğunuzu unutmamalısınız.

Görsel Kullanımı

Görsellere uygun adları vermek ve bunları kullanmak SEO çalışmalarınızı iyileştirecek en önemli adımlardan birisidir. Bu aynı zamanda sürekli olarak yapmanız gereken çalışmaların başında gelmektedir. Fırsatları kaçırmamalısınız.

Görseller mevzusunda dikkate almanız gereken en önemli unsurlar şunlardır:

Görsellerin adını anahtar kelimeyle uyumlu bir biçimde oluşturun. Örneğin, eğer anahtar kelimeniz minik işletmeler için pazarlama planları ise görsele ilişkin dosyanın isminde bu ibare geçmelidir.
Dikkat etmeniz gereken öteki nokta ise Alt Etiketi olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu etiket görselin ne işe yaradığını belirleme konusunda son derece etkilidir. Alt etiketi arama motorlarına görselin ne olduğunu belirtir ve bununla birlikte görseli göremeyen kişilere görsel hakkında bilgi verir.
Alt etikete koyacağınız metinler konusunda dikkatli olun. Geçmişte bu alanda çok tercih edilmemesi ihtiyaç duyulan yöntemlere başvurularak anahtar kelime doldurma çalışmaları yapılmıştı. Haliyle arama motorları bu mevzuda daha titiz hareket etmektedirler. Anahtar kelime doldurma yöntemlerine başvurarak alt etiket metni oluşturmayı düşünmeyin. Alt etiketinde olabildiğince açıklayıcı olmaya çalışın. Anahtar kelime organik bir şekilde alt etiket metninde yer alıyorsa işte o zaman başarılı bir çalışma ortaya koymuş olmuş olursunuz.

Kopya durumlarından uzak durmalısınız. Başlangıçtan itibaren alt etiket metinlerini kopya ibarelerden oluşturmamaya çalışmalısınız. Eğer görsel isimlerinde tembel davranıp değişiklık yaratmaya gitmezseniz negatif tesir süre içinde büyüyecek ve daha sonra tek tek görsellerin isimlerini değişiklik yapmak zorunda kalacaksınız.

Mobil Dostu

Geçtiğimiz Nisan ayında Google bir açıklama yaparak mobil dostu olmayan siteleri cezalandırmaya başlamış olacağını açıkladı. Yapılan bu güncellemenin hedefi sitelerin mobil tasarımlara ve duyarlı tasarımlara sahip olmasını sağlamaktı. Ancak asıl fakatç mobil kullanıcılara daha iyi gezinme deneyimi sunmaktı.

mobil-dostu-site-seo

Bu sizin siteniz için ne anlama gelmektedir? Eğer mobil arama trafiğinde siteniz düşüşler yaşıyorsa bu durumda sitenizin mobil dostu olduğundan kesin olmalısınız. Gerçek anlamda mobil dostu bir site oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Mobil trafik aldığınızı nasıl fark edebilirsiniz? Bunu yapabilmek için öncelikle bir çözümleme aracı kullanmanız gerekmektedir. Bu çözümleme aracı yardımıyla site trafiğinin nereden kısaca hangi kaynaklardan geldiğini kontrol edebilirsiniz.

Adım 1: Siteniz için Google Analytics hesabı oluşturmalısınız. Bunu yapabilmek için Google Analytics servisine gidip derhal siteniz için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Adım 2: Bölüm Ekle alanına tıklamalı ve peşinden Organik Trafik yazan kutucuğu işaretleyerek devam etmelisiniz. Bunun ardından sitenizin organik trafiğini gösterecek bir turuncu çubuğu görüntülemeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz diğer tüm kaynakları görüntülemeyi dönem dışı bırakabilirsiniz.

Adım 3: Sol tarafta yer edinen Kitle kısmından mobil ibaresine tıklamalı ve organik mobil arama trafiği konusunda sitenizin verilerine göz atmaya başlamalısınız. Eğer siteniz mobil dostu değilse buradaki verilerde azalmalar görmeniz olasıdır.

Sitenizin mobil dostu olup olmadığını iyi mi anlarsınız? Bunu anlamanın en basit yolu gene Google tarafından sunulan bir enstrumantır. Google’ın sunmuş olduğu kontrol aracı yardımıyla sitenizin mobil dostu olup olmadığını anında denetim edebilirsiniz.

Tüm site sayfalarını mobil dostu yapmama gerek var mı? Kısa cevap hayır. Google sıralama mevzusunda sayfaları tek tek ele almaktadır. Bundan dolayı öncelikle önemli sayfalarınızı mobil dostu haline dönüştürmelisiniz. Peşinden öteki sayfalarınızı mobil dostu haline dönüştürmeyi düşünebilirsiniz.

Sitemi mobil dostu yapmak isterim, neler yapmalıyım? Eğer WordPress şeklinde bir platform kullanıyorsanız bu durumda yeni bir tema ile bunu yapabilmek mümkündür. Tema seçerken mutlaka duyarlı tasarımlara yönelmelisiniz. Duyarlı tasarımlar, site sayfalarının görüntülenen cihaza uyum sağlayacak bir halde gaslıkmesini sağlarlar. Google, duyarlı tasarıma haiz siteleri mobil dostu olarak görmektedir. Uzun vadede çözüm üretmek istiyorsanız mobil sitenizi ayrı bir versiyon olarak sunmak yerine sitenizi duyarlı bir tasarımla desteklemelisiniz.

Duyarlı tasarıma sahip olduğunuz süre basit, odaklanmış ve bağlantı yapısı daha temiz olan bir site oluşturmayı başarabilirsiniz. Eğer özel bir şekilde oluşturulmuş bir siteye sahipseniz bu durumda iyi bir tasarımcıyla anlaşarak sitenizi duyarlı tasarım ile tanıştırmaya çalışmalısınız. Bunun maliyeti sitenizin yapısı ve büyüklüğü bakımından farklılık gösterecektir.

Sonuç

Bugünün dünyasında Google adı artık bir arama motoru değil hem de bir eylem gibidir. Aramak sözcüğünün yerini Google kelimesi almaktadır.

İnternet bugünün dünyasında bir şeylerin aranması ve araştırılması olarak kullanılmaktadır. Bir şeye ihtiyacınız varsa direkt arama motorlarına giriş yapmış olup istediğinizi burada arayıp bulmaya çalışabilirsiniz. Arama kutucuğuna dilediğiniz sorguyu girip aramayı yaptığınız vakit cevaplardan, çözümlerden ve ürünlerden dolu bir sonuç listesiyle karşılaşırsınız.

SEO çalışmaları ufak işletmeleriniz için son derece önemlidir. Bir şekilde ifade etmek gerekirse, dünyanın en iyisi olamasanız bile işletmenizin bulunabilmesini sağlayacak bu şekilleri kullanmanız gerekmektedir.

SEO hızlı bir çözüm değildir. Ancak minik bir işletme sahibi olarak bu çalışmaların işinize ve firmanıza etkisini bilmelisiniz. Bunun için önce eksikliklerinizi tanımlamalı ve arkasından çalışacağınız uzman ile iyileştirme çalışmalarını gerçekleştirmelisiniz. Vaktinizin bir kısmını arama motorları için sitenizi iyileştirmeye ayırmalısınız. Bunun için bir miktar maliyeti gözden çıkarmanız gerektiğini unutmayın fakat getirileri çok daha önemli olacaktır. Siteniz sıralamalarda üst noktalara doğru ilerledikçe daha fazla trafiğe haiz olabilecek ve daha fazla kişiye hitap ederek kazancınızın artmasını sağlayabilecektir.

İşletmenizin çok daha iyi bir noktada olmasını istiyorsanız onun için kalbinizi ve ruhunuzu ortaya koymalısınız. Sitenizi SEO uyumlu hale getirmeniz demek müşterilerin ve sitenizi ziyaret edecek potansiyel müşterilerin gereksinimlarını daha iyi karşılamanız anlamına gelmektedir.

Yardımcı SEO araçları

yardimci-seo-araclari

Google Site Yöneticisi enstrumanları (Search Console): Bu araç sitenizin Google üzerindeki varlığını denetim etmenizi sağlamaktadır. Anahtar kelime takibi, site haritalarını ve robots.Txt dosyalarını düzenlemeyi buradan yapabilirsiniz.
Google Anahtar Kelime Planlayıcısı: Bu araç insanoğluın Google’da kullandıkları anahtar kelimeleri araştırma konusunda size yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte AdWords için belirlenen tıklama başına maliyet gibi rakamları göstermektedir.
Google Trendleri: Kelime öbekleri, mahalli durumlar ve ilgili kelimelerle alakalı averaj araştırmalar yapmak istiyorsanız kullanılabilecek bir çalgıtır. Çıkışta ve düşüşte olan terimleri size gösterir.
Google PageSpeed Insights: Yüksek sıralamalara haiz olmak için sayfa yüklenme hızı önemli bir yere sahiptir. Bu aracı kullanarak sitenizin performansını ölçebilirsiniz.
Google Yapısal Veri test Etme Aracı: Rich Snippet isminde olan yapısal veriler arama neticelarında karşınıza çıkmaktadır. Bu araç sayesinde Google’ın ve öteki arama motorlarının sayfalara ilişik verileri nasıl kullandığını anlayabilirsiniz.
Bing Site Yöneticisi araçları: Yahoo! Ve Bing üzerinde sitenizin varlığını denetim edebilirsiniz. Anahtar kelime takip edeni, site haritalarını ve robots.Txt doyalarını düzenlemeyi buradan yapabilirsiniz.
Moz: Arama motoru iyileştirme çalışmaları için ihtiyacınız olan kapsamlı araçları sunan ücretli bir servistir.
KISSMetrics: Dönüşüm değerlerinin ve öteki tehlikeli sonuç verilerin analizi konusunda kolaylık elde eden ücretli bir servistir.
WordPress: İçerik oluşturmayı ve yayınlamayı fazlaca rahat bir hale dönüştüren ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir.
WordPress SEO by Yoast: WordPress’te kullanılan ücretsiz bir eklentidir. Sayfaların ve yazıların SEO ile uyumlu hale getirilmesi adına kişiye çeşitli kolaylıklar sunmaktadır.
Google URL Builder: Sitenizi diğer bağlantılar, ücretli medya ve e-posta pazarlama çalışmaları ile tanıtırken elde edilecek verileri Google Analytics üzerinden takip etmeniz adına özel URL adresleri oluşturmanızı sağlayacak enstrumantır.
AuthorityLabs: Sitenizin Google, Bing ve Yahoo! Arama motorlarında belirli anahtar kelimeler için sıralamasını takip edebilmenizi sağlamaktadır.
BuiltWith: diğer bir sitenin kullandığı servisleri, çalgıları ve sunucu bilgilerini bulmanızı elde eden bir hizmettir.
SharedCount: Bir sayfanın toplumsal medya paylaşımları ve yorum miktarlarını analiz etmenizi elde eden bir hizmettir.
WordStream: kullananların arama fakatçlarını belirlemek için kullandıkları anahtar kelimeleri araştırma mevzusunda faydalanabilecek alternatif anahtar kelime araştırma aracıdır.
REDbot: Bir sitenin yönlendirilmiş bağlantılarını kontrol etmek ve incelemek amacıyla kullanılabilecek bir hizmettir.
Ubersuggest: Google tarafından önerilen aramalara yönelik verilerden yola çıkarak belirlediğiniz anahtar kelimeler için araştırmalar yapabilmenizi sağlayan bir araçtır.
Microdata Generator: Microdata, sayfalarınızda yer edinen kişilerin, yerlerin, etkinliklerin ve ürün özelliklerin arama motorlarına iletilmesini sağlayacak meta veri biçimidir. Bu araç sayesinde bu meta veriyi daha rahat bir biçimde kullanabilirsiniz.
Feysbuk Open Graph Debuger: Siteniz facebook’ta arzu ettiğiniz gibi gaslıkmüyor olabilir. Bu araç size olağan sorunları görüntüleme konusunda informasyon vermekte ve facebook’un sayfa içeriklerini daha iyi değerlendirmesini sağlamaktadır.
WebPageTest: Sitenizin sayfalarının açılış hızını değerlendirmenizi sağlayan bu araç size hem de lüzumlu iyileştirmeleri yapabilmeniz için tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu araç sayesinde sitenizin sayfa açılış hızlarını iyileştirebilirsiniz.
WP Engine & Pagely: WordPress sitelerinin yönetilmesi konusunda kolaylıklar sunan ücretli bir sunucu hizmetidir. Bu hizmetten yararlanarak daha hızlı yüklenen WordPress sitelerine haiz olabilirsiniz.
SEO Sözlüğü

seo-sozlugu

Arama motoru optimizasyonu sektöründe kullanılan kullanışlı terimlere, sözcüklere ve diğer ifadelere aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bunları bilmek size bu alanda fazlasıyla katkı elde edecektir.

301 Yönlendirmesi: Bu bir yöntemdir. Arama motorlarına sitenizin veya sayfanızın farklı bir yere yönlendirildiğini bildirirsiniz. 301 Yönlendirmesi yönteminin kullanımı içinde ne olduğu veya ilgili sayfaları sitenizde başka noktalara taşıdığınız vakit kullanılması ihtiyaç duyulan önemli bir yöntemdir.
Authorship (Yazarlık): Siteyi ve içinde ne olduğu Google hesabınıza tanımlama yöntemidir. Bu sayede tüm içeriği Google Plus ID yardımıyla kendinize ilişik hale getirebilirsiniz.
404 Sayfası: Bir ziyaretçiye erişmek istediği sayfanın sitede olmadığını belirten hatadır. 404 sayfanızı uygun bir şekilde oluşturmanız tavsiye edilmektedir. Böylece yolunu bulamayan ziyaretçilere yardımcı olabilirsiniz.
Arama Motoru Tarayıcıları: Orijinal halinde Crawler olarak geçer. Arama motorlarının sayfaları dizine eklemesi ve bağlantılı öteki sayfaları tespit edebilmesi adına geliştirdikleri yazılımlardır.
Analytics: Google Analytics aracının kısaltılmış halidir. Sitenizin performansını ve durumunu takip etmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır.
Dahili bağlantı Çalışması: Dahili link çalışması bir sayfadan sitede yer alan diğer sayfalara link verme işlemine verilen addır. Kullanıcı deneyimini yükseltecek olan bu yöntem sayesinde kullanıcıların sitede daha fazla süreyle kalmasını sağlayabilirsiniz.
Coğrafi Hedefleme: Coğrafi hedefleme, içerikleri yada detayları belirli bir konumdan erişen kişilere sunmaya özen göstermeniz anlamına gelir. Sık sık mahalli hedefleme olarak da isimlendirilmektedir.
Nofollow: Bu bir tür bağlantı niteliğidir. Linkleri yönlendirirken kullandığınız bu kalite yardımıyla, sayfanızın haiz olduğu otorite ve benzeri değerleri giden linke dahil etmeme sinyali vermiş olmuş olursunuz. Bu tür bağlantılar çoğu zaman blog yorumları benzer biçimde alanlarda kullanılmaktadır.
HTTP: İnternet ortamında yer edinen sayfalara erişim için kullanılan teknik bir protokoldür.
Open Graph Project: facebook, Twitter ve Google Plus şeklinde sosyal ağların kullandığı meta verilerle ilgili teknik bir tanımlamadır.
Link: Tıklanabilir olan, arama motorlarını ve kullanıcıları başka sayfalara götürmüş olan kelimelerdir. Bağlantılar sayfaları ve siteleri birbirine bağlamaktadır.
Organik Arama: Arama sonuçlarından elde edilen trafiği tanımlamak için kullanılmaktadır.
Ceza veya yaptırım: Sitenizin sıralamasının düşmesine niçin olacak ve onun itibarını zedeleyecek eylemler sonucu elde edilmiş negatif sinyallerdir. Cezalar veya yaptırımlar anahtar kelime doldurma, link satın alma gibi sebeplerden ötürü arama motoru algoritmaları veya arama motoru çalışanları tarafından otomatik uygulanmaktadır.
Dizine Ekleme: Arama motorunun sitenizi tarayabilir olduğunu ve bilgilerini içerik kütüphanesinde doğrusu dizinde tuttuğunu tanımlayan işlemdir.
Kişiselleştirilmiş Arama: sadece anahtar kelimelere bağlı kalmak kaydıyla sitelerin arama motoru sonuç sayfasında yer alması söz mevzusu değildir. Google ve diğer arama motorları sonuçlarını kullanıcın konumu ve diğer marka yada insanlarla olan etkileşimine göre sunmaktadır.
Meta Etiketler: Arama motorlarına meta verileri sunan HTML kodlarıdır. Açıklama, anahtar kelimeler, dizine ekleme, arşivleme ve yayıncı bilgisi benzer biçimde verileri kapsamaktadır.
Güvenli Gezinti: Google sürekli olarak kullananlarının güvenli olarak gezinti yapmaları konusunda algoritmasını geliştirmektedir. Kullanıcılar için zararlı olan içeriklere haiz siteleri Google tespit etmiş olduğu zaman kullanıcıları bu mevzuda bilgilendirmekte ve ilgili siteye Güvenli Gezinti kapsamında uyarı eklemektedir.
Site bağlantıları: Başkaları tarafından ziyaret edilen popüler sayfalar olarak ifade edilir ve arama motoru sonuçlarında ana sitenin altında yer alan linklerden meydana gelmektedir.
SEO: Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının kısa olarak yazılmış halidir.
Site Haritası: Site sayfalarının son güncellenme tarihini öncelik sırasına nazaran listeleyen dosyadır. Site haritaları çoğu zaman insanlar tarafınca görülmez, sadece robotlar tarafından görülür.
SEM: Arama motoru pazarlamacılığı çalışmalarının kısa olarak yazılmış halidir.
SERP: Arama motoru sonuç sayfası ibaresinin kısa olarak yazılmış halidir.
Robots.Txt: Sitenin belirli kısımlarını dizine eklememesi konusunda arama motorlarına sinyal ileten dosyadır. Bu sinyaller site haritasına eklenecek linkler için de geçerlidir.
SEO denetim sıralaması

Site içinde ne olduğunun yada sitenin arama motorları için iyileştirilmiş olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız aşağıdaki kontrol listesinden faydalanabilirsiniz. Her sayfa için ayrı ayrı yöntemler sunulmuş olmasa bile başlangıç için ideal bir kontrol listesidir.

Sayfa Başlığı: Sayfa ile ilgili ve odaklanılmış bir başlık mı?
Meta izahat: Başlığa anlam katarken reklam gibi gaslıkmekten uzak mı?
Meta Authorship: Google Plus profiliniz ile içeriğinizi eşleştirdiniz mi?
Meta Open Graph: Open Graph etiketlerini ve açıklamalarını doğru bir biçimde uyguladınız mı?
Mobil Erişim: Siteniz tüm cihazlardan kolayca erişilebilir mi?
URL Yapısı: Sitenizin URL yapısı açık ve net mi?
Site Haritaları: Sitenizin bir sitemap.Xml haritası bulunuyor mu?
Txt: Robots.Txt dosyanız doğru bir şekilde yapılandırılmış mı?
Alt Başlıklar: Anahtar kelimeleri alt başlıklarda kullandınız mı?
İçerik: İçeriğiniz ziyaretçiler tarafınca kolayca okunabilir yapıda mı?
Anahtar Kelime Kullanımı: Anahtar kelimeleri ve onun varyasyonlarını doğru bir halde kullandınız mı? Anahtar kelime kullanımı organik bir şekilde yapıldı mı?
Görseller: Görsellerin dosya adları spesifik ifadelerden oluşuyor mu? Görsellerde alt etiket metnini doldurdunuz mu?
Linkler: Linkte yer alan çapa metni açıklayıcı mı?
Sosyal Varlık: Popüler toplumsal ağlarda yer alıyor musunuz? Toplumsal sitelerden sitenize bağlantı verdiniz mi? Toplumsal ağlarda profil bilgileriniz açıklayıcı ve net bilgiler içerecek şekilde dolduruldu mu?
Yapısal Veriler: Sitenizde yer alan belirli içeriklerde yapısal verilerden yararlandınız mı?

Bütün Sitelerin Pagerank Değerleri Sıfırlandı

Başlıktan da anlaşıldığı üzere internet ortamında ki büyüğünden küçüğüne bütüm web sitelerin pagerank değerleri Google tarafından sıfır(0)landı.

google-pagerank

Google, 2001 yılı başlarından itibaren web siteleri pagerank denilen ölçüyle puanlıyor. Bu puanlar üzerinden önemli olarak belirlediği siteleri üst sıralara taşıyordu. Bu sistem tekrar geri gelirmi bilmiyorum fakat şimdilik bütün siteler için pasif durumdadır.

Bu iyi bir gelişme mi?

Bence şuan için verilmiş en iyi karar. Çünkü birçok web sitesinin haketmemiş olmasına rağmen pagerank değeri sayesinde üst sıralara çıktığını görebiliyorduk. Backlink siteleri, karşılıklı link alışverişi yaparak 3-5 aylık sitelerini kolay bir şekilde üst sıralara çıkarabiliyordu. Artık Google abimiz algoritmalarını tam anlamıyla değiştiriyor gibime geliyor. Bu güncellemeler siz tasarımcılarımıza hayırlı olsun dilerimle.